IMA-S600-12
The Delta IMA-S600-12 is a 600 W enclosed AC-DC power supply with a 12 V / 50 A output and a wide 80–275 Vac (120–300 Vdc) input range. It delivers high efficiency (up to ~94 %) in a compact 1U form factor and includes features like variable-speed fan control, active current sharing, PMBus™ support for monitoring and control, standby output, and low acoustic noise. Built for demanding industrial and medical applications, it supports reliable performance and flexible system integration.
Key Features
  • Safety approval for Medical (IEC 60601-1-2), Industrial (IEC 62368) and IT
  • Wide operating input voltage range: 80 Vac to 275 Vac or 120 Vdc to 300 Vdc
  • Wide adjustable output voltage range (+/- 20%)
  • 5 Vdc standby output
  • High efficiency: up to 94%
  • Size: 4 x 8 x 1.6 in (1U design)
  • Variable speed fan control
  • Low acoustic noise level of less than 38.5 dB(A)
  • Active current sharing
  • 2 x MOPPPMBus™ compatible for control, programming and monitoring 500,000 h
  • our MTBF
Key Technical Features
Input
Input Voltage
80 - 275 VAC
Input Frequency
47-63 Hz
Output
No. of outputs
1
Output Voltage
12, 24, 48 Vdc
Current
50, 25, 12.5A
Efficiency
92%
Power
600W
Temperature
-20°C ~70°C
Dimensions
203.1 x 101.6 x 40.6 mm