The Delta MDS Series external power supplies, including the MDS-060BAS12 A (60W / 12V), feature universal 90–264 Vac input, low touch current, and 2×MOPP insulation for medical safety. Certified to EMC standards for ISM and ITE equipment, they carry UL/cUL, CE, CCC, and CB approvals. Fully RoHS compliant, the MDS Series is a reliable choice for medical power solutions, industrial, and IT applications worldwide.
MDS-060BAS12 A
Features
 Meet Efficiency Level VI
 Safety Approvals to IEC 60601-1 & IEC 62368-1
 Compliant with IEC 60601-1-2 4th Ed. Requirements
 Low touch current (<0.1 mA Normal & <0.3 mA single fault)
 Over-Voltage/Load/Temperature & Short Circuit protections
 1 Million Hours MTBF
 2 x MOPP (means of patient protection)
 3 years warranty
Key Technical Features
Input
Input Voltage
90 – 264 VAC
Input Frequency
47-63Hz
Output
# of Outputs
1
Output Voltage
12-24VDC
Current
2.5-5A
Power
60W
Efficiency
88%
Operational Temp
-10°C to +40°C
Dimensions
62.0 x 135.0 x 34.1 mm