MDS-150AAS24 BA Medical AC-DC Adapter
MDS-150AAS24 BA
The Delta MDS-150AAS24 BA delivers 150 W at 24 V from a universal 90–264 Vac input, complete with low touch current (<0.1 mA normal, <0.3 mA single-fault) and 2×MOPP medical grade insulation. Certified to IEC 60601-1 & IEC 62368-1, it meets DOE Level VI & ErP Lot 7 efficiency requirements. Protection features include over-voltage, overload, temperature and short circuit with auto-recovery. Built for demanding medical, ITE, and industrial environments.
MDS-060BAS12 A
Features
- Meet DOE Level VI and ErP Lot 7
- Safety Approvals to IEC 60601-1 & IEC 62368-1
- Compliant with IEC 60601-1-2 4th Ed. Requirements
- Low touch current (<0.1 mA Normal & <0.3 mA single fault)
- Over-Voltage/Load/Temperature & Short Circuit protections
- 1 Million Hours MTBF
- 2 × MOPP isolation
Key Technical Features
Input
Input Voltage
90 – 264 VAC
Input Frequency
47-63Hz
Output
# of Outputs
1
Output Voltage
12-24VDC
Current
6.25-10A
Power
150W
Efficiency
88%
Operational Temp
-10°C to +40°C
Dimensions
170 x 85 x 40 mm