PMS-24V2K5W1BTD
The Delta PMS-24V2K5W1BTD is a high-performance 24 V, 2,500 W panel mount power supply designed for demanding industrial and automation applications. Featuring universal AC input, active current sharing, and peak power support, it delivers reliable full-power operation up to 50 °C ambient. Integrated PMBus 1.3 support, remote on/off and power-good signaling, and intelligent fan control enable flexible system integration. Conformal coating and Class B EMI compliance ensure durability and low noise for commercial environments. Optional USB/RS232/RS485 communication adapters are available for advanced monitoring and control.
Key Features
  • Universal AC input voltage
  • Up to 2,500 Watt in 10.67″ x 5″ x 1.59″ package
  • Peak power supported
  • Full power up to 50°C ambient
  • Option for constant current
  • 5 V / 2 A standby output
  • Active current sharing
  • Conformal coating
  • Class B Conducted and Radiated EMI
  • Remote On/Off and Power Good Signal
  • Support Ver 1.3 PMBus
  • Intelligent fan speed control
  • Optional USB/RS232/RS485 adapter for communication
  • Compliance to SEMI F47 @ 200Vac
Key Technical Features
Input
Input Voltage
85-264 VAC
Input Frequency
47-63 Hz
Output
No. of outputs
1
Output Voltage
24 Vdc
Current
104.2A
Efficiency
93%
Power
2500W
Temperature
-20°C ~70°C
Dimensions
271 x 127.0 x 40.5 mm