VXRF50-28 EMI Filter
VXRF50-28 EMI Filter
HIghlights
- Up to 50 A maximum current
- Up to 1000 W output power
- Wide input voltage range: 0 V to 60 V
- High Input Voltage transient: 80 V for 1 second, 100 V for 200 milliseconds
- 50 dB minimum attenuation at 500kHz
- Rugged epoxy encapsulated package
- Fully compatible with aqueous cleaning processes
- Integral six-sided metalized EMI shield
- Dual-Sided Thermal Conduction
- 2000 V Isolation
Key Technical Features
Input
Input Voltage
0-60V
# of Outputs
n/a
Output Voltage
28 VDC
Current
50 A
Power
1000 W
Operating Temperatures
0-55°C to +105°C